Tarasy

Jak wybrać i zamontować taras?

Twój taras to wyjątkowe miejsce spotkań rodziny i przyjaciół. Miejsce, w którym odpoczywacie, bawicie się, jecie i którego intensywnie używacie. Dlatego zasługuje na najlepszą okładzinę - taką, która doskonale wygląda i jakością przewyższa wszystkie inne. Zasługuje na kompozytowe deski tarasowe.

Po pierwsze - dobry wybór materiału:

Deski tarasowe kompozytowe to połączenie klasycznego designu i właściwości drewna z bardzo dobrymi parametrami dedykowanego kompozytu. Doskonale sprawdzą się w roli materiału na komfortowy taras, podest czy pomost.

Są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i użytkowania oraz w pełni ekologiczne. W swoim składzie posiadają wyjątkową kompozycję włókien oraz polietylenu wysokiej gęstości, dlatego podlegają w całości biodegradacji. Dodatkowo dzięki swoim właściwościom nie wymagają żadnej specjalistycznej i czasochłonnej pielęgnacji.

Po drugie - przygotowanie podłoża:

Aby zapewnić prawidłowy odpływ wody należy pamiętać o niewielkim wzdłużnym spadku podłoża 1% do 1,5% w kierunku na zewnątrz od domu. Podłoże powinno być płaskie i stabilne - betonowe lub punkty betonowe na ziemi o wymiarach 20 cm x 20 cm w odstępach co 30 cm - 40 cm. Podłoże betonowe należy zabezpieczyć dedykowaną do tego folią w płynie zapobiegającą przemarzaniu podłoża.

Po trzecie - układanie desek:

Pierwszym krokiem przy montażu tarasu jest montaż legarów. Odstęp pomiędzy legarami powinien wynosić 30cm-40cm. Legary muszą znajdować się, co najmniej 2,5cm od ścian lub innych przedmiotów, aby zapewnić miejsce na pracę materiału. Mocowane są za pomocą nierdzewnych blaszek montażowych z kołkami. Specjalnie wycięte do tego prowadnice w legarach, pozwalają na swobodną pracę tarasu. Odstęp między blaszkami powinien wynosić od 30 do 40cm. Legary układamy równolegle do spadku tarasu i z minimum 10cm zakładką. Pod każdą deską powinny być co najmniej 3 legary. Kolejny etap to zamocowanie desek tarasowych. Deski mocujemy prostopadle do legarów. Pierwszą mocujemy na legarach deskę startową za pomocą dedykowanych, nierdzewnych klipsów startowych. Następnie dosuwamy kolejne deski, mocowane na klipsach mocujących przeznaczonych do łączenia desek, z zachowaniem odpowiedniej dylatacji pomiędzy nimi. Czynność tą powtarzamy aż do ostatniej deski, którą ponownie mocujemy za pomocą blaszek startowych.

Należy pamiętać żeby nie łączyć desek na styk do czoła i do boków. Z pomocą przyjdą nam dedykowane do montażu klipsy, możemy zastosować również łączniki gumowe lub zostawić co najmniej 7 milimetrową dylatację. Przy łączeniu dwóch desek ich końce nie powinny leżeć na jednym legarze, a mocując klipsy używamy wkrętów ze stali nierdzewnej, po wcześniejszym nawierceniu elementu kompozytowego. Długość montowanej deski nie powinna być krótsza niż 40cm.

Po czwarte – estetyczne wykończenie:

W celu wykończenia zamontowanego tarasu można skorzystać z listwy maskującej, kątownika lub zaślepki deski. Listwy i kątowniki można zamocować za pomocą kleju poliuretanowego lub wkrętów pamiętając przy tym o wcześniejszym nawierceniu otworów.

zamknij
zamknij

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij